Ruhaselejtezés szezon végén

Lead kép
hova dobjam a ruhát
Lead szöveg
Neked vajon hány olyan ruhadarab lapul a szekrényedben, amit évek óta őrizgetsz, hogy hátha lesz majd hova felvenni, hátha újra jó lesz rád?

Az őszi ruhaselejtezés egy remek alkalom arra, hogy felfrissítsd a gardróbodat, és környezetbarát módon szabadulj meg a felesleges daraboktól. Sokszor előfordul, hogy őrizgetünk egy ruhát, hátha majd jó lesz valamire, de ha évek óta nem viseltük, itt az ideje továbbadni vagy új életet lehelni belé. A gyorsdivat és a pazarlás egyre nagyobb problémát jelent bolygónknak. A ruhaselejtezéssel nemcsak a szekrényünket rendezhetjük, de a környezetünket is óvhatjuk.

De hogyan kezdjünk hozzá?

Kezdjük a döntést egy egyszerű kérdéssel: jó állapotban van-e a ruha? Ha igen, akkor még sokféleképpen hasznosíthatjuk. Ajándékozhatjuk barátoknak, családtagoknak, vagy elvihetjük egy ruhabörzére. Ha a ruha már nem viselhető, de nem szeretnénk, hogy a szemétben végezze, akkor is vannak környezetbarát megoldások: 

  • Újrafelhasználás: Tapasztalat, hogy a pamut pólók darabokra vágva nagyon jól jönnek takarításhoz, így néhányat erre a célra is elhasználhatunk, ha már nincsenek továbbadható állapotban.
  • Hulladékudvar: A hulladékudvarokban meghatározott súlymennyiségig általában ingyenes adhatunk le hulladékot, érdemes a területileg illetékes hulladékudvar honlapján érdeklődni ez ügyben. Itt a ruháknak külön konténer van, ezeket a többi hulladéktól külön kezelik.
  • Textilgyűjtő konténerek: Egyre több helyen találkozhatunk textilgyűjtő konténerekkel, ahol a ruhákat újrahasznosítják.

Az alábbi ábra a segítségedre lesz abban, hogy hova érdemes vinni a már megunt vagy feleslegesé vált ruhákat. 


 

Sokan aggódnak, hogy a család vagy a barátok megsértődnek, ha felajánljuk nekik a felesleges ruháinkat. Pedig egy egyszerű kérdéssel elkerülhetjük ezt a félreértést: „Van néhány ruha, amit már nem hordok, de neked talán tetszene. Szeretnéd velem együtt átnézni őket?” Így a ruhacsere egy közös, szórakoztató élménnyé válik.


Van, hogy évekig őrizgetünk valamit, amin csak egy kis átalakítást kellene végezni ahhoz, hogy hordható legyen, de sosem jutunk odáig. Az ilyen ruhákkal két dolog történhet: vagy azt mondjuk, hogy itt az idő, és most azonnal felhívom a varrónőt / előveszem a varrókészletet, vagy belátjuk, hogy ha eddig nem csináltunk vele semmit, akkor ezután sem fogunk, és végre továbbadjuk valakinek, aki örömmel használná.
 

Sokszor megesik azonban, hogy egyszerűen csak elfeledkezünk az adott ruhadarabról vagy egy ideig nem illik a stílusunkba, de amikor újra rátalálunkk, kiderül, hogy egész jól hordható és kombinálható. Ezeket kezdjük el bátran viselni! Mengyán Eszter (Holyduck blog) fenntartható divat tanácsadó iránymutatása alapján egy ruhát legalább harmincszor viseljünk, ha valóban tudatos gardróbot akarunk kialakítani! Ha vásárlás előtt megfontoljuk, hogy valóban hordani fogjuk-e ennyiszer az adott darabot, kevesebb felesleges ruha kerül a szekrényünkbe.
 

Ha a ruha jó állapotú, de nem tudok már vele mit kezdeni, akkor is számtalan lehetőség közül választhatunk, és akár még pénzt is kereshetünk vele! Érdemes megfontolni ezeket a lehetőségeket. Az online eladás kicsit macerás lehet, de megéri. Vagy érdemes ellátogatni egy ruhabörzére, ahol egyben megválhatunk az összes ruhadarabtól. 
 

Tippek a ruhaselejtezéshez:

  • Készíts két kupacot: Az egyikbe kerüljenek azok a ruhák, amelyeket megtartasz, a másikba azok, amelyektől megválsz.
  • Próbálj fel mindent: Ha egy ruhát már régóta nem vettél fel, próbáld fel újra. Lehet, hogy meglepődsz, hogy mennyire jól áll még.
  • Legyél őszinte magadhoz: Ha egy ruha már nem tetszik, vagy nem áll jól, ne ragaszkodj hozzá.
  • Ne félj a változástól: A ruhaselejtezés egy új fejezet kezdete lehet a stílusodban.
  • Próbáld ki a Konmari-módszert!
     

Miért fontos a ruhaselejtezés?
 

  • Több hely a szekrényben: A rendezett szekrényben könnyebb megtalálni a ruhákat, és inspirálóbb öltözködni.
  • Kevesebb pazarlás: Ha a még jó minőségű ruhákat továbbadjuk, benne maradnak a körforgásban, csökkentjük a környezeti terhelést.
  • Új lehetőségek: A ruhaselejtezéssel új ruhákat fedezhetünk fel a saját szekrényünkben, vagy új barátságokat köthetünk a ruhabörzéken.


Reméljük, hogy tudtunk segíteni az őszi selejtezéshez, és minél kevesebb ruha végzi a hulladékégetőben!