Kétségkívül az utóbbihoz tartozik a PLA-ból készült poharak használata. Még ha megoldott is lenne a hulladékkezelésük, – ami sajnos még nincs így, – akkor is felmerül velük kapcsolatban az a probléma, hogy egyszerhasználatos eszközökről van szó, ami továbbra is azt erősíti az emberekben, hogy teljesen rendben van az, hogy 15 percig használod, majd a kukába dobod. Erre a megoldás pedig a lehető legegyszerűbb: használjunk elmosható eszközöket, legyen az akár üvegpohár, vagy ha a rendezvény típusa ezt nem teszi lehetővé, akkor betétdíjas újrapohár.
Talán meglepő, de még idén sem volt minden fesztivál felkészülve a szelektív hulladékgyűjtésre. Miközben az italokat PET poharakban/palackokban vagy alumínium dobozokban adták ki, egész egyszerűen nem volt lehetőség ezeknek a szelektív gyűjtésére. Milyen jó lenne, ha lennének kifejezetten hulladékmentéssel is foglalkozó szervezetek ( ;) ), akik elhivatott csapatukkal megoldják ezt a felmerülő problémát!
Amikor elkezdünk dolgozni egy fesztivál, rendezvény szervezőivel, nem csak a keletkező hulladék megfelelő helyre juttatásában segítünk, hanem ötleteket adunk, mit tehetnének még a környezetért. Sokszor több heti munka és megbeszélések sorozata áll amögött, hogy a szervező azt mondhassa, hogy „igen, idén is megtettük, amit tudtunk!”
Ha találkoztál már velünk valamelyik rendezvényen, észrevehetted, hogy mindig két zsák van a kezünkben: egy zöld és egy fekete. Már menet közben elkezdjük a hulladék előválogatását, hogy később könnyebb dolgunk legyen, illetve így sokkal kevesebb hulladék szennyeződik be esetleges zsíros maradékokkal, mintha minden egybe menne. A rendezvények során folyamatosan terepen vagyunk és összeszedjük az asztalon felejtett vagy a véletlenül földre ejtett szemetet, hiszen mindannyiunknak jobb érzés tiszta környezetben szórakozni, nem igaz?
Ti merre jártatok, miket tapasztaltatok? Mit találtatok a legrosszabb és legjobb szokásnak, ami a rendezvényzöldítést illeti?