Miket találtunk a kukában az általunk zöldített rendezvényeken?
Fel nem használt teljes csomag tésztákat, virsliket kilószámra. Teljes rúd gyroshúst. Zöldségeket, gyümölcsöket alapanyagként, vagy már felvagdosva, kínálásra előkészítve, kilószámra. Hamburgert, pizzát, melybe kettőt harapott a tulajdonosa. Féltányérnyi kész ételeket. Chipseket, müzliszeletet bontatlanul, sokszor saját kartonjában. Fánkokat, perecet, egyéb péksüteményeket tálcaszámra. És méregdrága aprósüteményeket érintetlenül.
Mi a probléma ezzel?
Önmagában az is hatalmas probléma, hogy magát a fogyasztásra alkalmas ételt kidobjuk, de ha jobban belegondolunk, ez ennél sokkal többet is jelent. Kidobjuk a zöldségek termelőjének a munkáját, a vizet, talajt, tápanyagokat és időt, ami kell ahhoz, hogy például egy paradicsomot, vagy salátát megtermeljenek. Kidobjuk azt az állatot, akit azért neveltek fel, hogy utána étel legyen belőle. Minden erőforrás is kárba vész, ami szükséges ahhoz, hogy egy fiatal állatból feldolgozásra kész étel legyen.
Kidobjuk annak az embernek a munkáját, aki dolgozott azon, hogy a kész ételt megkapd, legyen akár sztárséf, food truck tulajdonos, vagy a nagymamád.
Kidobjuk a pénzt, amivel az alapanyagokat megvásároltuk. Kidobjuk a pénzt, amivel a kész ételt megvettük.
Az élelmiszer kidobásának etikai kérdését érintve az Egyensúly Intézet elemzése szerint a magyar szülők harmada nem eszik mindig eleget, hogy gyermekeinek tudjon enni adni.
Az élelmiszerhulladék problémájára és az ehető maradék élelmiszer megmentésére számos szervezet hívja fel a figyelmet különböző megoldásokkal és akciókkal (Maradék nélkül, Munch, Felelős Gasztrohős, Second Taste, Food not Bombs, Budapest Bike Maffia, Élelmiszerbank Egyesület…) A NÉBIH adatai szerint évente közel 600 000 kiló élelmiszer végzi a kukában ,melynek fele tiszta pazarlás.
Közeledvén az ünnepekhez szeretnénk felhívni a figyelmet az élelmiszer pazarlásra: egyrészt a céges buliban figyeljetek a maradék megmentésére, másrészt az ünnepi asztalnál is otthon. Annyit készíts az ételekből, ami el is fogy, ha pedig marad, vagy a család túl sokat csomagol, gondolj rá, hogy olyan ember kaphassa meg, akinek szüksége van rá. Számos maradékmentő recept létezik, mellyel új ízletes étellé alakítható egy hűtőben felejtett alapanyag, vagy a tálcányi nagyi által sütött, de már nem kívánt bejgli.