Orsi, miért döntöttetek a mosható pelenka bevezetése mellett?
A fenntarthatóság, a "Zölden a bölcsiben" értékrend a kezdetek óta jellemzi a mindennapjainkat. Ezeket a dolgokat otthonról hozom, egyértelmű volt számomra, hogy a bölcsődében is így fogunk működni: textil szalvétát használunk, igyekszünk kevés szemetet termelni, szelektíven gyűjtjük a hulladékot, komposztálunk. Többnyire fa játékaink vannak, minimalizáljuk a vegyszereket, és a bevásárlások során is igyekszünk csomagolásmentesen válogatni. Amit lehet, kistermelőktől szerzünk be, ez igaz volt a nyitáskor a játékok és eszközök kiválasztásakor is.
A mosható pelenkával először a bölcsődében találkoztam, ahol egy kisfiú ezt hordott. Az anyukája mindig összekészítette a pelenkákat, mosózsákban hazavitte: látszott, hogy semmi ördöngösség nincs a használatában! Ennek köszönhetően már otthon is ezt használjuk.
A bölcsődei bevezetés lehetősége akkor merült fel, amikor Csobay Krisztával a Zöldövezet mosipelus népszerűsítő kampánya során kapcsolatba kerültünk.
Kriszta, mesélj erről a kampányról! Mi volt a célotok vele és mik történtek ennek keretében?
Azok a családok, akik mosható pelenkát használnak, a bölcsődei környezetben is ezt szeretnék látni gyermekükön. Magyarországon azonban sok intézmény dolgozója még nem ismeri a mosható pelenkát, ezért gyakran idegenkednek tőle, pedig egyáltalán nem bonyolult. A mostani kezdeményezés célja az volt, hogy bemutassuk: egy bölcsőde rendszerszinten is képes hatékonyan alkalmazni a mosható pelenkákat. Így olcsón csökkenthető az eldobható pelenkák okozta hulladék mennyisége – például egyetlen csoport esetében akár heti 1000 darab eldobható pelenkát vált ki. Összehasonlításképpen: egy gyermek születésétől szobatisztaságig átlagosan 6000 eldobható pelenkát használ, ezért a heti 1000 darab hulladék megtakarítása óriási lépés a fenntarthatóság felé.
Orsi, hogyan fogadták a szülők ezt a lehetőséget?
A szülőkkel a bölcsődéink zárt Facebook csoportjában beszéltünk erről. A “tesztidőszakra” rögtön többen is jelentkeztek, akikkel elkezdtük a bevezetést. Egyelőre a készlet miatt nem tudtuk bővíteni a kört, de még nagyon sokan kíváncsiak erre a lehetőségre! Ezért továbbra is támogatókat keresünk a teljes átállás megszervezésére. Szerencsére egy támogatónk már van, de még nincs meg a teljes tervezett összeg.
Milyen segítséget kaptatok a bevezetéshez a Zöldövezettől?
A Zöldövezet Társulástól az ötlet kigondolásától kezdve minden segítséget megkapunk. Folyamatos kapcsolatban vagyunk, ha kérdés van, bármikor készségesen segítenek.
A bevezetést megelőzően volt egy online edukációs alkalmunk, ahol a bölcsődei dolgozók részletes tájékoztatást kaptak a pelenkák típusai, összerakása, kezelése és mosása témák kapcsán. Ekkor már megérkezett hozzánk a próbacsomag, amit szintén a Zöldövezettől kaptunk az ingyenes kölcsönzős készletükből.
Kriszta, hogyan folytatódik most a bölcsis projekt, várhatók újabb csatlakozók?
A Papírsárkány Családi Bölcsőde tapasztalatai alapján egy oktatási anyagot és egy könnyen érthető gyakorlati kézikönyvet szeretnénk készíteni, mely más intézményeknek is segítséget nyújt a mosható pelenka bevezetésben. Jelenleg a Zöldövezet által vezetett nemzetközi Nappy Task Force-szal is azon dolgozunk, hogy több európai ország bölcsődéjében és kórházában bevezetésre kerüljön a mosható pelenka. Célunk, hogy a szülők az intézményi példát látva bizalommal forduljanak a környezetbarát, hulladékmentes pelenkázási módszerek felé.
A bölcsődei bevezetéssel párhuzamosan jelenleg egy plakátkampányon is dolgozunk, amely közösségi adományozás segítségével valósul meg. Terveink szerint jövő év elejétől orvosi rendelőkben helyezzük el a tájékoztató anyagokat a mosható pelenkákról és az EC módszerről.
Orsi, hogyan tudjátok ingyenesen biztosítani a pelenkákat a bölcsiben?
A mosipelus készletet jelenleg a Zöldövezettől kaptuk kölcsön, illetve voltak felajánlók is, akik az internetes posztjainkra reagálva álltak mellénk. De célunk, hogy támogatók, illetve pályázat segítségével egy teljes, saját készletet tudjunk összeállítani és egy olyan edukációs anyagot kidolgozni, hogy más bölcsődéknek is tudjunk példát mutatni. Fontos számunkra, hogy megmutassuk: a mosható pelenka rendszerszintű bevezetése bármelyik intézményben megoldható.
Mit üzennél olyan bölcsődéknek, ahol gondolkodnak a mosipelus bevezetésén? Mire számítsanak, ha belevágnak?
Azt gondolom, hogy a legnehezebb része a saját készlet beszerzése. Az egységes, saját kezünkre szabott típus használata sokat könnyít a kezelésén és a mosáson. Rövid idő alatt ki lehet tapasztalni, melyik az a darab, amit szívesebben használunk, és biztosan nem ázik az adott gyermeken.
A mindennapokban egyáltalán nem okoz nehézséget. A tisztántartás napi rutinja és a mosás heti rutinja már teljesen beépült a feladatok közé.
Az pedig, hogy mennyivel jobb a gyermekek bőrének és nem utolsósorban a környezetünknek, talán nem is kell magyarázni! Így csak azt tudom üzenni: Zölden a bölcsiben, mosipelusra fel!