Elindult a Tudatos Intim Higiénia hét!
Egyedülálló mosható pelenka kölcsönző indult a Zöldövezet gondozásában
Így babázunk mi - peluskölcsönzőElindult a Zöldövezet Egyesület mosható pelenka kölcsönzője!
Országos környezetvédelmi szervezetek valós megoldást keresnek a műanyagszennyezésre - Állásfoglalás a biológiai úton lebomló műanyagokról
Keresni kell a lábnyomát az idei BrandFestival-nak
|
Önkéntes természetvédelem
Mi a Natura 2000?
Az Európai Unió által létrehozott Natura 2000 egy olyan összefüggő európai ökológiai hálózat, amely a közösségi jelentőségű természetes élőhelytípusok, vadon élő állat- és növényfajok védelmén keresztül biztosítja a biológiai sokféleség megóvását és hozzájárul kedvező természetvédelmi helyzetük fenntartásához, illetve helyreállításához. (Forrás: www.natura.2000.hu)
Hol dolgozunk?
Az élőhely megőrzés célterületei az alábbi Natura 2000-es helyek
- Gyermelyi gyep
- Fóti-Somlyó
- Debegió-hegy
- Domonyvölgy és Küdői-hegy
- Budaörsi kopárok
- Érd-tétényi plató
- Szentmártonkátai lőtér
- Tápiósági Földvár
Miért dolgozunk?
A területeken a következő négy veszélyeztetés együttállása okozza a problémát. | |
---|---|
1. Őshonos cserjefajok terjedése | A gyepeket fenntartó legeltetés és kaszálás elmaradása teret engedett a lassú visszaerdősülésnek, melynek első fázisa az őshonos cserjék tömegessé válása és záródása. E folyamat mesterséges beavatkozás nélkül a száraz gyepi életközösség visszaszorulását, teljes eltűnését eredményezi. Ezeknek a természetes értékeknek a megőrzésére a terület domborzati viszonyaitól függően - szakértők megbízásával kézi, vagy gépi módszerrel dolgoznak a cserjék mechanikus eltávolítását és a gyepterületek szabaddá tételén. A kivágott cserjéket aprítják és rászorulók számára tüzelőanyagként biztosítják.
|
2. Invazív növényfajok terjedése | Számos növény- és állatfaj őshazájától távol, szándékos telepítés vagy véletlen behurcolás következtében, gyors elszaporodás révén a honos növény és állatközösségek sokféleségét (biodiverzitást) csökkenti, az élőhelyek elszegényedését okozza.(*) Az invazív fajok borításának növekedése az őshonos cserjefajokhoz hasonlóan árnyékolással kiszorítja az őshonos gyeptársulásokat a célterületeken.
|
3. Helytelen területhasználat | Egyes helyeken a talajfelszín és a vegetáció károsításával járó, illegális emberi használatok okoznak problémát. Ilyen pl. az illegális motoros közlekedés, a hulladék-elhelyezés és az illegális anyagkitermelés (jellemzően homok).
|
4. Kedvezőtlen tulajdonviszonyok | A kedvezőtlen tulajdonviszony megakadályozhatja az élőhely szempontjából szükséges kezelési beavatkozások megvalósulását, mivel sok, szakmai szempontból képzetlen érintett egyetértése nélkül nem kezdhető meg aktív beavatkozás. Kritikus példa erre a Küdői-hegy, ahol Közép-Magyarország egyik legértékesebb löszgyepe cserjésedik rendkívüli gyorsasággal a megfelelő szakmai kezelés hiányában.
|
Kivel dolgozunk?
A Duna Ipoly Nemzeti Park Igazgatósága megbízásából 2016 márciusától folyamatosan lehet az önkéntes munkákra jelentkezni a Zöldövezet Társulás Egyesületnél. Minden alkalmon a DINPI egy helyi munkatársa is részt vesz, így szakmai vezetést is tartalmaz a program.
Várjuk természetbarátok, egyesületek, osztályok, hallgatói csoportok, baráti társaságok csapatvezetőinek jelentkezését! Az önkéntes csapatok helyszínre juttatását szervezett buszokkal vállaljuk, min. 15 fő részvétele esetén! Időpont egyeztetésért kérjük, keresd kollégánkat a következő elérhetőségeken: onkentes<kukac>zoldovezet.info +3620 344 4750
Felhasznált szövegek: www.dunaipoly.hu/hu/palyazat/szarazgyepek-megorzese